طول عمر چمن مصنوعی در برابر رفت و آمد سنگین

تکنولوژی ساخت چمن مصنوعی
تکنولوژی ساخت چمن مصنوعی
آبان ۲۴, ۱۳۹۸
چمن مصنوعی، گوهر درخشان خانه
آبان ۲۴, ۱۳۹۸

طول عمر چمن مصنوعی در برابر رفت و آمد سنگین

ماندگاری چمن مصنوعی

دانش آموزان عاشق دویدن و جست و خیز بر روی چمن مصنوعی هستند

طول عمر چمن مصنوعی

طول عمر چمن مصنوعی نه تنها به کیفیت الیاف چمن مصنوعی بستگی دارد، بلکه به فرآیند ساخت و نگهداری در طول دوره استفاده نیز بستگی دارد. گاهی اوقات دیده می شود که زمین چمن مصنوعی پس از یک سال استفاده دچار مشکلاتی شده و باعث نارضایتی مشتریان می شود. برخی از این مشکلات، مربوط به کیفیت الیاف و لایه های پشتیبان چمن مصنوعی هستند، اما دلایل نگهداری نیز نقش انکار ناپذیری دارد.
یکی از موارد تاثیرگذار بر طول عمر و ماندگاری چمن مصنوعی، کیفیت مواد اولیه ساخت است. مواد اولیه ساخت نخ چمن مصنوعی، انواع پلیمرها هستند که در کارخانجات پتروشیمی تولید می شوند. این پلیمرهای خام، بر اساس ویژگی های گوناگون خود طبقه، رتبه و درجه خاصی را دارند. خواص متنوعی از پلیمرها انتظار می رود که در هر زمینه استفاده، بعضی از آنها مد نظر می باشد. برای ساخت نخ چمن مصنوعی، از بهترین و مقاوم ترین نوع پلیمرهای پلی اتینف پلی پروپیلن و نایلون استفاده می شود.

در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله تکنولوژی ساخت چمن مصنوعی مراجعه فرمایید.

گرانول چمن مصنوعی

گرانول پلی اتیلن به شکل دانه های ریز در مجتمع های پتروشیمی تولید می شود

چمن مصنوعی ارزان

چمن مصنوعی ارزان، ماندگاری کوتاه تری دارد و به مرور زمان تجزیه می شود. قیمت انواع چمن مصنوعی به عوامل متعدّدی بستگی دارد که این موضوع را در مقالات مرتبط، به شرح و تفصیل توضیح داده ایم. چمن مصنوعی ارزان قیمت، با گذشت زمان، تغییر رنگ داده و یا نشانه های کُهنگی، فرسودگی و پوسیدگی را از خود نشان دهد.
دانش چمن مصنوعی بسیار گسترده است و عبارات و اصطلاحات گوناگونی را شامل می شود. برخی از این واژه ها و اصطلاحات عبارتند از چمن مونوفیلامنت، الیاف خمیده، لایه مش پشتیبان، چمن مصنوعی تزئینی، چمن مصنوعی فضای سبز و چشم انداز و … .

استفاده از چمن مصنوعی

پس از انتخاب چمن مصنوعی، اولین کاری که باید بکنید این است که بدانید در کجا می خواهید از آن استفاده کنید. در صورت استفاده در زمین و میادین ورزشی، چمن مصنوعی با الیاف سنگین و قطور با شکل سطح مقطع ویژه مناسب است. مهم ترین مساله این است که چمن مصنوعی با مشخصات مناسب را انتخاب کنید. چمن مصنوعی مشخصات مختلفی دارد از قبیل تراکم بافت یا تعداد کوک در مترمربع، تعداد تار در کوک، ارتفاع الیاف، دسی تِکس یا دِنی یِر هر نخ و …. با توجه به قیمت چمن مصنوعی، ماندگاری آن متفاوت خواهد بود. مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی، هزینه بسیار اندکی داشته و نفرات زیادی احتیاج ندارد، اما حداقل باید ماهانه یک بار تمیز و پاکیزه شود .

دوام و ماندگاری چمن مصنوعی به چندین عامل بستگی دارد:

پارگی و پوسیدگی

چمن شما در معرض فرسایش و تخریب مداوم است و نوع و شدّت این فشارها، بر ماندگاری و طول عمر مفید آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت. به عنوان مثال، نوع فرسایش در اماکن مختلفی همچون تالار و مجلس جشن و شادی با یک رستوران و یک مدرسه و یک زمین بازی پینتبال کاملا متفاوت است.
برای درک بهتر این موضوع، با ذکر چند مثال شما را راهنمایی می کنیم. در یک دبستان پسرانه یا دخترانه، کفش بیشتر بچه ها از نوع کتونی با استفاده روزانه و شهری می باشد که زیره صاف، تخت و نرم داشته و آسیب بسیار کمی به الیاف چمن مصنوعی وارد می کند. وزن بچه ها در این رده سنی نیز بین ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم بوده و فشار اندکی را به چمن مصنوعی وارد می کند. آنچه که باعث افزایش تنش و فرسایش چمن مصنوعی در مدارس میشود، فعالیت، جُنب و جوش و تحرّک بالای بچه ها هنگام بازی و شادی می باشد.

ماندگاری چمن مصنوعی

دانش آموزان عاشق دویدن و جست و خیز بر روی چمن مصنوعی هستند

در مدارس پسرانه، بچه ها اغلب مشغول بازی فوتبال و دویدن به دنبال توپ هستند و در مدارس دخترانه نیز، ورزش های ملایم تری انجام می شود. دانش آموزان در زنگ تفریح، در حیاط پوشیده شده با چمن مصنوعی به بازی و صحبت مشغول می شوند و خوراکی های مختلفی می خورند. این خوراکی ها گاهی اوقات بر روی چمن مصنوعی می افتد و زیر پای بچه ها لِه شده و باعث آلودگی چمن مصنوعی می شود. بنابر این لازم است تا چمن مصنوعی مدارس با برنامه منظم، نظافت شود.
در مقاطع تحصیلی بالاتر مانند دبیرستان و دانشگاه، وزن و تحرُک کاربران چمن مصنوعی بیشتر بوده و فرسایش شدید تری را متحمّل می شود. در چنین زمین هایی گاهی اوقات دیده می شود که بازیکنان برای بازی فوتبال از کفش میخ دار استفاده می کنند که این مساله، فشار مضاعفی را به چمن مصنوعی وارد می کند.

بررسی چمن مصنوعی در باغ تالار

در باغ تالار ها، مراسم گوناگونی برگزار می شود. جشن عروسی، بزرگداشت ترحیم، مناسبت های خاص و گردهمایی ها از جمله این مراسمات هستند. در این گونه مراسم، طیف متنوّعی از افراد با سنین متفاوت حضور دارند و خانم ها نیز معمولا از کفش های با پاشنه نوک تیز استفاده میکنند که در صورت نصب نادرست چمن مصنوعی، می تواند باعث صدمه دیدن آن شود. برای پذیرایی از میهمانان نیز، غذا و خوراکی های مختلفی ارائه می شود که ممکن است روی زمین ریخته و باعث کثیف شدن چمن مصنوعی گردد.

بررسی چمن مصنوعی در حیاط

چمن مصنوعی در باغچه حیاط خانه های ویلایی و مجتمع های آپارتمانی نیز  در معرض تاثیرات عوامل مختلف جوّی و محیطی قرار دارد. افراد بی شماری بر روی آن رفت و آمد می کنند و خاک باغچه های اطراف و بقایای گل ها و درختان بر روی چمن مصنوعی می ریزد. با نظافت مرتّب و دائمی چمن مصنوعی، می توان تا حد بسیار زیادی از فرسودگی آن جلوگیری نمود.

مزایای چمن مصنوعی

استفاده از کفش زنانه پاشنه بلند و نوک تیز بر روی چمن مصنوعی، آسان و لذت بخش است

تعمیر و نگهداری

هر چند که چمن مصنوعی به هیچ گونه تعمیر و نگهداری نیاز ندارد، اما با انجام کارهای ساده ای می توانید بعد از نصب، عمر چمن خود را افزایش دهید.
صاحبان خانه هایی که از حیوانات اهلی نگهداری می کنند، در صورت تمایل به استفاده از چمن مصنوعی، باید با روشهای صحیح نظافت و مراقبت از آن و فرسودگی ناشی از فضولات زیستی داشته باشند. این مساله، باعث تغییر رنگ الیاف چمن مصنوعی شود. این موارد با کمترین هزینه نگهداری قابل حل است.

وقتی که چمن مصنوعی در مدت زمان طولانی و به شدت مورد استفاده قرار بگیرد( اصطلاحاً زیاد پا بخورد )، باعث می شود که الیاف به تدریج کوبیده و فشرده شده و در درازمدت سبب شکستگی و تغییر شکل آنها شود. اما این تغییر هم با روش های خاصی، قابل جبران و بازسازی است. شانه زدن چمن مصنوعی بر خلاف جهت گیری الیاف، باعث پوش خوردن و افزایش حجم چمن شده و ظاهر فشرده و لِه شده چمن را بهبود می بخشد.
حالا سوال اینست که دقیقا چه چیزی به چمن مصنوعی شما آسیب می رساند؟

فعالیت بسیار زیاد در نزدیکی محل اتصال (درز) قطعات چمن مصنوعی، ممکن است منجر به جدایی آنها شود. چمن مصنوعی به طور دائم در معرض نیروهای پویا همچون کِشش، بُرش و فشار می باشد که هر کدام سبب بروز و ایجاد تغییرات متنوعی در شکل و بافت چمن مصنوعی می گردد.
اگر محل رسیدن و اتصال دو قطعه چمن مصنوعی به یکدیگر، به خوبی توسط نوار اتصال و چسب پلی اورتان مخصوص مقاوم سازی نشده باشد، پس از مدتی استفاده از چمن مصنوعی، بین قطعات چمن فاصله افتاده و از همدیگر جدا می شود.
همچنین در صورتی که ماده پوشش دهنده لایه پشتیبان از استحکام و پایداری لازم برخوردار نباشد، با گذشت زمان و استفاده از چمن مصنوعی، این لایه دچار خشک شدگی، ترَک خوردن و فروپاشی شده و در نتیجه الیاف بدون هیچ گونه اتصالی با لایه نگهدارنده، به شکل سُست رها می شوند. این الیاف با تماس پا و کمترین نیرویی جدا و کنده شده و در سطح چمن مصنوعی پخش می شود.

چمن مصنوعی

نخ های جدا شده از چمن مصنوعی بر اثر فرسایش لایه پشتیبان

بررسی چمن مصنوعی و چمن طبیعی

رفت و آمد فراوان و طولانی مدت بر روی چمن طبیعی باعث لِهیدگی و تخریب برگ و ساقه آن می شود. اگر برای مدتی این فشارها بر روی چمن طبیعی وارد نشود، فرصت لازم برای رُشد دوباره و بازسازی اندام گیاهی وجود خواهد داشت و چمن، سرزندگی و سلامت خود را باز می یابد. ولی چنانچه، فشار و تنش های مخرّب، به طور پیوسته و بی وقفه انجام گیرد، بافت سبز گیاه (که مسئول فعالیت های حیاتی و غذاسازی است)، به تدریج می میرد و چمن خشک می شود.
عوامل دیگری نیز سبب آسیب و از بین بردن چمن طبیعی می شود. مانند سرما و یخبندان در فصل زمستان، خشکیدن بر اثر کم آبی و یا نور شدید خورشید در تابستان، گندیدن و خفگی ریشه و اندام های خاکی بر اثر غرقاب شدن زمین، خفگی اندام هوایی بر اثر گرد و غبار و ریزگرد موجود در هوا، مسمومیت بر اثر گازهای آلاینده در شهرهای بزرگ، هجوم حشرات، بیماری های قارچی و باکتریایی و ویروسی، رشد انبوه گیاهان ناخواسته و عوامل دیگر.

حتما شما هم تا به حال موارد فراوانی از این دست را دیده اید که بخش هایی از چمن طبیعی در پارک یا فضای سبز شهری یا خانگی از بین برود. اما با داشتن چمن مصنوعی، دیگر لازم نیست نگران خشک شدن، گندیدن، یخ زدن، سوراخ ها، برآمدگی ها یا سایر خطرات احتمالی سطح باشید.
با قاطعیت می توان ادعا نمود که چمن مصنوعی تزئینی یکی از موهبت هاییست که دنیای صنعتی امروزه، به ما اعطا کرده و با به کارگیری آن می توانیم آینده ای سبز و درخشان را برای نسل آینده رقم بزنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *