مزایای چمن مصنوعی برای اصناف مختلف

چمن مصنوعی بالکن
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷
چمن مصنوعی کودکان
تاثیر چمن مصنوعی در نشاط کودک
آبان ۱۲, ۱۳۹۸

مزایای چمن مصنوعی برای اصناف مختلف

خرید چمن مصنوعی

مزایای استفاده از چمن مصنوعی

دکوراسیون و تزئینات / فضای سبز

امروزه چمن مصنوعی در بسیاری از زمینه های زندگی مورد استفاده قرار می گیرد. زمین فوتبال، باشگاه ورزشی، باغ و باغچه، زمین بازی و پارک، مهد کودک، مدرسه، دانشگاه، دکوراسیون داخلی و خارجی، رستوران، تالار جشن، نمایشگاه و… وقتی نوبت به چمن مصنوعی می رسد، بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که فقط یک فرش پلاستیکی سبز رنگ وجود دارد که می تواند برای تمام کارهای ذکر شده مورد استفاده قرار گیرد. اما در حقیقت، چمن مصنوعی برای مصارف مختلف، تفاوت های بسیاری دارد.

برای زیبا سازی فضاهای تجاری و شهری در اصناف مختلف، هزینه های نگهداری همیشه مورد توجه است. از چمن زنی تا آبیاری گیاهان تا هزینه های حمل و نقل، حتی برای کوچک ترین فضا ها می تواند خیلی زیاد باشد.

چمن مصنوعی

حیاط خلوت خانه، فضایی ایده آل برای نصب چمن مصنوعی

شما میتوانید در این مقاله چمن مصنوعی بالکن را نیز مطالعه فرمایید.

هنگامی که اصناف مختلف برای زیباسازی و دکوراسیون از چمن مصنوعی استفاده میکنند یا حتی وقتی چمن مصنوعی را در پارک ها و فضای سبز نصب می کنند، مقدار قابل توجهی در صورتحساب ماهانه خود صرفه جویی نموده و تجربیات بهتری را برای همه مراجعه کنندگان فراهم خواهند کرد.

چمن مصنوعی برای حفظ سرسبزی خود، نیازی به آبیاری نداشته و دیگر خبری از هزینه های گزاف قبض آب نخواهد بود. چمن طبیعی موجود در پارک ها و فضای سبز شهری نیاز به کوتاه کردن توسط ماشین چمن زنی دارد.

با در اختیار داشتن چمن مصنوعی، بدون نگرانی از مشکلات نگهداریِ زمین چمن، از کلّیه خدمات گران قمیتِ طراحی، اجرا و مراقبت از چمن طبیعی که به شرکت های پیمانکارِ محوطه سازی پرداخت می کنید، بی نیاز خواهید شد.

چمن طبیعی در زیر تاج و سایه بان درختان نمی تواند به خوبی رشد کند. زیرا ضایعات و شیره بعضی از درختان( به ویژه انواع سوزنی برگ مانند کاج و سرو )، مانع رشد مناسب چمن طبیعی شده و سلامتی و حیات آن را به خطر می اندازد. موارد بسیاری دیده شده که چمن طبیعی در زیر درختان بزرگ، دچار خشکیدگی می شود. از سوی دیگر، چمن طبیعی برای رشد و زندگی در بهترین حالت، به مقدار متعادلی از نور خورشید نیازمند است. چمن طبیعی در صورت کاشت در زیر انبوه درختان، به اندازه کافی نور دریافت نمی کند و به تدریج دچار کچلی می شود.

با نصب چمن مصنوعی و استفاده از آن، تمامی نگرانی های مربوط به مراقبت و نگهداری از چمن طبیعی رفع خواهد شد و شما می توانید بدون هیچ دغدغه خاطری از سبزی و شادابی همیشگی آن لذت ببرید.

خرید چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در زیر درختان، همیشه سبز و زیبا می ماند

چمن مصنوعی تزئینی دارای بافتی نرم و پُر پُشت است و از نظر ظاهری نیز بسیار مشابه با چمن طبیعی ساخته می شود. در بسیاری از مواقع، مردم با دیدن چمن مصنوعی، دچار اشتباه شده و تصوّر می کنند که این یک چمن طبعیست و به هیچ عنوان متوجه مصنوعی بودن آن نمی شوند. چمن مصنوعی در همه فصول سال، طراوت، شادابی، سرزندگی، جوانی و تازگی را برای مردم به ارمغان می آورد.

مزایای چمن مصنوعی را میتوان این چنین گفت:

 • چمن مصنوعی تزئینی با باران و برف و سرما و گرما سازگار است و بعد از نصب، نیازی به نگهداری مداوم ندارد.
 • ظاهری شبیه به چمن طبیعی دارد.
 • هیچ نیازی به استفاده از کود شیمیایی و سموم مبارزه با آفات و بیماری ها ندارد.
 • قابل نظافت و شست و شو.
 • در زمان بارندگی گل آلود نمی شود.
 • در صورت نصب بر روی سطح نفوذ پذیر، آب باران یا آبپاشی مصنوعی را از خود عبور داده و دفع می نماید.

در مراکز خرید و اماکن تجاری، مشتریان بدون نگرانی از فرو رفتن در گل و لای یا خاکی شدن لباس ها، از قدم زدن روی چمن مصنوعی نهایت لذت را می برند. از دیگر مزایای چمن مصنوعی، عدم نیاز آن به آبیاری است. ماندگاری چمن طبیعی کم است و به رسیدگی فراوانی نیاز دارد. همچنین آبیاری چمن طبیعی در کشور خشک و کم آب ما ایران، اقدامی بسیار اشتباه و کوته بینانه است.

از آنجایی که چمن مصنوعی از الیاف پلاستیکی و بی جان تهیه میشود، هیچ نیازی به آبیاری ندارد ولی بهتر است در هوای گرم فصل تابستان، برای پایین آوردن دما و خنک شدن الیاف، مقدار اندکی آبپاشی شود. علاوه بر این، چمن مصنوعی شما را از هزینه کاشت، چمن زنی و اصلاح، مبارزه با بیماری ها و صرف زمان ارزشمند برای مراقبت از چمن طبیعی بی نیاز می کند و در تمام فصول سال نیز ظاهر زیبای خود را حفظ می کند. برخی از مناطق کشور ما، دارای شرایط اقلیمی بسیار سخت و خشن هستند که امکان رشد و بقای چمن طبیعی در چنین شرایط آب و هوایی وجود ندارد.

چمن طبیعی بر حسب کیفیت نژاد بذر اولیه، چگونگی و مقدار استفاده از چمن (پاخور)، شرایط نگهداری، شرایط آب و هوایی و محیطی دارای میزان مشخصی از تخریب و فرسایش است. برای بازسازی چمن طبیعی، در بازه های زمانی منظم باید بازکاشت تخم چمن بر روی آن انجام گیرد. به همین دلیل، هزینه های آشکار و پنهان فراوانی را به کاربران تحمیل می نماید. اما نگهداری از چمن مصنوعی آسان است و نیازی به اصلاح و ترمیم ماهیانه ندارد.

استفاده از چمن مصنوعی در حیاط و فضای باز رستوران ها یکی از کاربردهای رایج و فراگیر آن است؛ به کارگیری چمن مصنوعی در فضای سبز ورودی ‏می‌تواند تغییر زیبا و چشم گیری را به وجود آورد.

احتمالا شما هم بارها به رستوران های مختلف سر زده اید و با محیط انواع و اقسام این اماکن آشنا هستید. هر رستورانی دارای طراحی و دکوراسیون خاصی است که بر اساس ایده و تفکّر مشخصی اجرا شده. بعضی از رستوران ها دارای سبک طراحی و نمای سنّتی و فرهنگی هستند، بعضی دیگر طراحی کلاسیک و قدیمی دارند. برخی هم از طراحی مدرن و پیشگامانه استفاده می کنند. سبک طراحی و استفاده از مصالح ساختمانی و محصولات تزئینی و دکوراتیو مختلف، نقش تعیین کننده ای در جذب مخاطب و مراجعان دارد.

طراحی فانتزی و شاد و استفاده از رنگ های روشن، افرادی را جذب می کند که به دنبال هیجان هستند و رنگ های گرم و تیره، فضایی صمیمی و آرام را برای ملاقات های رسمی فراهم می کند.

جالب است بدانید که چمن مصنوعی در هر نوع طراحی و با هر اندیشه و سَبکی قابل اجرا بوده و ارتباط شگفت انگیزی با همه عناصر محیطی و افراد حاضر در محل برقرار می نماید.

فروش چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در محیط کار اداری، فضای شاد و دوستانه ای را فراهم می کند

در نسل های جدید چمن مصنوعی تزئینی، جلوه واقعی و طبیعی اهمیت فراوانی یافته و تلاش برای هر چه بهتر شدن نمای ظاهری چمن مصنوعی، به طور پیوسته ادامه دارد. با استفاده از پوشش سبز چمن مصنوعی، متوان مناظر بکری را در محیط کار و فضای سبز باغچه به وجود آورد. چمن مصنوعی در کنار گل ها و گیاهان طبیعی، سازگاری چشم نوازی را پدید می آورد و سرسبزی و زیبایی ماندگار را به فضای شما هدیه می دهد. چمن مصنوعی، در مقابل پرتوی فرابنفش نور خورشید مقاومت بالایی دارد و میتوان اطمینان داشت که دچار تغییر رنگ و پوسیدگی نخواهد شد.

چمن مصنوعی فضای سبز، باعث افزایش روحیه و امید به زندگی شده و فضای رستوران را بسیار لوکس و زیبا نشان می دهد. به طوری که افراد به محض قدم گذاشتن داخل محوطه، شگفت زده خواهند شد و به تحسین و ابراز علاقه می پردازند.

این مساله کمک می کند تا رستوران شما منحصر به فرد باشد و افراد برای آمدن به آن شور و اشتیاق داشته باشند. گیاهانی هم که روی چمن مصنوعی می گذارید، بر روی روح و روان افراد تاثیر گذار است و باعث آرامش درونی می گردد. تفکر صحیح می تواند شما را خاص و متفاوت کند.

یکی از عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی، پوشش سبز گیاهی است که زیبایی بی نظیری را ایجاد می نماید. در طراحی های مدرن، استفاده از دیوار سبز که با گلدان و انواع گیاهان آراسته می شوند، محبوبیت فراوانی یافته.

فواید استفاده از چمن مصنوعی

ایجاد فضای دلنشین و آرامش بخش در زمان صرف غذا، اولین و مهم ترین هدف طراحی داخلی در رستوران است. یک فضای مناسب و به یاد ماندنی باعث به وجود آمدن وجه تمایز بین رستوران ها می شود. این امر، منجر به شهرت نام رستوران در میان مردم و در نتیجه افزایش تعداد مشتری می شود که موفقیت تجاری رستوران را به همراه خواهد داشت. استفاده از چمن مصنوعی، حال و هوای دشت و طبیعت را به محیط رستوران شما می آورد و مشتریان لحظات خوشی را در محیطی متفاوت سپری خواهند کرد. افراد پس از خارج شدن از رستوران، تجربه لذت بخش خود را برای دوستانشان تعریف می کنند که در نتیجه باعث افزایش تعداد مشتریان خواهد شد.

رستوران های دارای بام سبز (روف گاردن) امروزه بسیار پر طرفدار هستند، زیرا فضایی دلنشین و روح افزا را برای میهمانان فراهم نموده و آنها در این فضای سبز از غذای خود لذت بیشتری میبرند.

در زندگی امروزی که ماشین ها و انواع سر و صداهای مختلف و آلاینده ها ما را احاطه کرده اند، اهمیت فضای سبز و نشاط آور بسیار زیاد است. به ویژه برای افرادی که ساعت های طولانی در محل کار و فضا های دلگیر و فاقد نور خورشید و پوشش گیاهی سپری می کنند نیاز به استراحت و تفریح در فضایی مناسب دارند که جلوه های دیداری مناسبی داشته باشد تا آرامش و نیروی از دست رفته را بازیابند.

آلاچیق، آبنما، برکه، جوی آب، استخر، گل کاری، درخت کاری ، باربیکیو و … از اجزای مهم محوطه سازی به شمار می روند که با توجه به نیازهای کارفرما، طرح ها و ترکیبات متفاوتی از آن ها در چشم انداز پیرامون استفاده می شود. همچنین نوع گل ها، گیاهان و درختان مورد استفاده، باید مناسب با شرایط اقلیمی و طبیعت منطقه انتخاب شود تا دارای بیشترین سازگاری و ماندگاری بوده و بتواند با صرف کمترین هزینه و انرژی، به خوبی رشد و زندگی نماید.

ازدحام روز افزون وسایل نقلیه در خیابان ها و معضل آلودگی هوا، گریبانگیر اکثر شهرهای بزرگ به ویژه تهران شده و اهمیت فضای سبز و استفاده از فضای سبز و درختکاری بیشتر شده است. درختان از طریق فرایند نورساخت( فوتو سنتز )، دی اکسید کربن هوا را جذب نموده و به جای آن اکسیژن پخش می کنند. در نتیجه تاثیر بسیار مهمی در بهبود کیفیت هوا داشته و علاوه بر آن، مقدار زیادی از ذرات معلّق در هوا را نیز جذب می کنند. ایجاد محوطه های سبز در فضاهای مختلف درون و بیرون ساختمان ها از جمله پشت بام ها، اقدامیست ساده و انجام پذیر.

همه ما از دیدن پوشش سبز و چشم نواز چمن طبیعی لذت میبریم و دوست داریم لحظاتی را بر روی بستر نرم و دلپذیر آن سپری کنیم. ایجاد زمین چمن طبیعی در جاهایی مثل باغچه حیاط ساختمان های مسکونی و اداری و فضاهای عمومی شهری به سادگی انجام پذیر است ولی در برخی فضاها مانند پشت بام و بالکن ساختمان ها، به دلیل مشکلات نفوذ آب و سنگین شدن سازه، کاری بسیار دشوار و گران قیمت است.

موارد بسیاری دیده شده که مالکان خانه ها و یا اماکن اداری در ساختمان ها، اقدام به احداث باغچه بر روی پشت بام و یا تراس خود نموده اند. ساخت و ایجاد باغچه با گل ها و درختچه های طبیعی در چنین محیط هایی بسیار سخت و دشوار است و به تخصص و تجربه فراوانی نیاز دارد. برای آب بندی و عایق کاری کف بام و بالکن، از چندین لایه مخصوص استفاده می شود که اجازه عبور و نفوذ آب به کف و دیواره ها را نمی دهد.

همچنین برای خروج آب های حاصل از بارش های طبیعی و یا آبیاری مصنوعی از باغچه و هدایت آن به بیرون، از شبکه گسترده زهکشی استفاده می شود. در صورت بروز کوچک ترین ایراد و آسیب در هر یک از اجزای این ساختار، رطوبت به سادگی نشت می کند و وارد جسم ساختمان می گردد که خسارات و صدمات هنگفتی را به ساکنان تحمیل خواهد کرد.

چاره کار در چنین محیط هایی، نصب چمن مصنوعی می باشد که هیچ نیازی به آبیاری نداشته و وزن آن نیز بسیار سبک است. رستوران ها، کافه ها، سفره خانه، فرهنگسرا، مراکز خرید و…. همگی می توانند از چمن مصنوعی برای زیباسازی فضای سبز خود در پشت بام و تراس و کلیه فضاهای سرپوشیده خود استفاده کنند.

کفپوش

تراس رستوران های مرکز شهر، فضایی ایده آل برای نصب چمن مصنوعی

شما میتوانید در این مقاله چمن مصنوعی روف گاردن  را نیز مطالعه فرمایید.

یکی از مراحل اصلی طراحی لنداسکیپ، بازی با آب و گیاهان می باشد، به طور مثال استفاده از آبنما و فواره و حوض های سنتی و … که به بهترین شکل جانمایی شود. همچنین با ایجاد مسیرهای دلنشین میان حیاط و باغ، میتوان علاقه مندی و جذابیت بیشتری برای مشتریان رستوران فراهم ساخت. استفاده از چمن مصنوعی فضای سبز در میان شیار سنگ و کفپوش، باعث چشمگیر شدن هر نوع محیطی می شود.

تمامی بخش های یک رستوران اهمیت زیادی برای جذب مشتری دارد. یک رستوران تنها آشپزخانه یا سالن غذاخوری نیست، تمامی قسمت ها و فضاهای آن می تواند با استفاده درست، مورد بهره وری قرار گیرد و در جذب مشتری موثر باشد.

مردم فقط برای خوردن غذا و نوشیدنی به رستوران و کافی شاپ نمی‌روند، بلکه علاقه دارند تا زمانی را برای همنشینی و گفت و گو با دوستان و عزیزان و یا قرار ملاقات‌ های کاری در این مکان ها گذرانده و لحظات خوشی را سپری کنند. اگر فضای رستوران و کافی شاپ آنچنان که باید و شاید دارای اتمسفر مطلوب و خوشایندی نباشد، طبیعتا افراد در آنجا گرد هم جمع نمی‌شوند و نهایتا رستوران و کافی شاپ مناسب‌ تر دیگری را انتخاب می کنند.

فضای رستوران و کافی شاپ باید دارای محیطی باشد که افراد را برای قرارهای دوستانه، برنامه ‌های شاد و سپری کردن اوقات فراغت برای صرف یک وعده غذای مناسب به گرد هم جمع نماید. بنابر این جهت ایجاد فضایی دنج و صمیمی در محیط رستوران و کافی شاپ بایستی موارد قابل توجهی را در طراحی فضای باز یا بسته‌ آن به‌کار بگیریم تا همگان جذب طراحی داخلی فضای ما شوند.

اصناف دیگری نیز هستند که جایگاه دکوراسیون و طراحی فضا در آنها بسیار مهم و تاثیر گذار است. فروشگاه های لوازم و تجهیزات مبلمان ویلایی و فضای باز از جمله این مشاغل می باشد. این قبیل فروشگاه ها، معمولا محصولاتی را عرضه می کنند که برای آسایش و استراحت در فضای باز باغ، خانه ویلایی، هتل، رستوران و … استفاده می شوند.

صندلی و مبلمان و میز در طرح های مختلف، تاب و تخت، سایه بان و چتر، پنکه و بادبزن، مه پاش، اجاق و آتشدان از جمله این محصولات هستند. مالکان این فروشگاه ها می توانند با استفاده از چمن مصنوعی در فضای درونی و بیرونی فروشگاه خود، احساس حضور در باغ و فضای سبز را در مشتریان ایجاد کنند و تصویر واقع گرایانه ای از به کارگیری اسباب و وسایل باغی بر روی چمن مصنوعی را به آنها ارائه نمایند.

نصب چمن مصنوعی در فروشگاه های پوشاک، تجهیزات و لوازم ورزشی نیز می تواند بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد. بیشتر مردم، ورزش را با زمین سبز چمن می شناسند. فوتبال، راگبی، تنیس، دو و میدانی، هاکی و … ورزش هایی هستند که بر روی چمن طبیعی و چمن مصنوعی انجام می شوند و تعجبی ندارد اگر مردم با دیدن چمن مصنوعی بلافاصله به یاد این ورزش ها بیوفتند.

کفپوش ورزشی

چمن مصنوعی، این روزها به یکی از ملزومات فروشگاه های لوازم ورزشی تبدیل شده

حضور فرش چمن مصنوعی با جلوه سبز و دلنشین خود در میان لوازم ورزشی، سازگاری و هماهنگی جالبی را به وجود می آورد و باعث می شود تا مراجعه کنندگان، از حضور در فروشگاه لذت ببرند و مدت زمان بیشتری را در آنجا سپری کنند. نصب چمن مصنوعی ورزشی در کف فروشگاه و دیواره ها، حس نیرومندی و جوانی را در هر بازدید کننده ای شکوفا می کند.

از دیگر اصنافی که می توانند از چمن مصنوعی به نحو عالی بهره مند شوند، می توان به فروشگاه های اسباب بازی فروشی، لوازم مهد کودکی و تجهیزات بازی پارکی اشاره کرد. این فروشگاه ها انواع اسباب بازی مناسب برای گروه های سنی متفاوت و وسایل بازی فضای آزاد شامل، تاب، سُرسُره، چرخ فلک و …. را برای نصب در پارک های عمومی و یا خانه های شخصی به فروش می رسانند. زمانی که این وسایل بازی بر روی چمن مصنوعی به نمایش درآیند، بیننده احساس می کند که در محیط واقعی با آنها رو به رو شده و به خوبی می تواند جایگاه این وسایل بازی را در پارک و یا باغچه منزل خود تجسّم کند.

بخش اسباب بازی فروشی در مراکز بزرگ خرید نیز به دلیل تنوّع محصولات، بهترین مکان برای استفاده از چمن مصنوعی می باشد. همه بچه ها دوست دارند تا بر روی چمن مصنوعی جست و خیز کنند و انواع بازی های بدنی و فکری را بر روی چمن مصنوعی انجام دهند. پسر بچه ای را تصوّر کنید که ماشین برقی خود را بر روی بستری از چمن مصنوعی می راند، و یا دختربچه ای را تصوّر کنید که بر روی چمن مصنوعی نِشسته و مشغول بازی با عروسک های خود می شود.

خرید چمن مصنوعی

فروشگاه تجهیزات مهد کودک و اسباب بازی با چمن مصنوعی، برای بچه ها جذاب تر است

پیشنهاد میکنیم مقاله چمن مصنوعی مهد کودک را نیز مطالعه فرمایید.

از دیگر مشاغلی که می توانند در محیط فعالیت خود از چمن مصنوعی استفاده کنند، می توان به فروشگاه های گل و گیاه و لوازم باغبانی و کشاورزی، حیوانات خانگی، لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی، شرکت های معماری و مهندسی، شرکت های طراحی و ساخت استخر و … اشاره نمود.

با توجه به شباهت انکار ناپذیر چمن مصنوعی به موکت، مراکز فروش فرش و موکت نیز می توانند از مزایای چمن مصنوعی برخوردار شوند. این گونه فروشگاه ها معمولا بخش جداگانه ای را برای نمایش فرش های دستباف و ماشینی اختصاص می دهند و بخش دیگری را برای نمایش موکت در نظر می گیرند. موکت ها انواع گوناگونی دارند که بر اساس کاربری در محیط های مسکونی، اداری، تجاری، ورزشی، فضای باز و …. تقسیم بندی می شوند.

چمن مصنوعی نیز می تواند در کنار موکت ها به عنوان یک کفپوش فضای باز و با کاربردهای بسیار گسترده به فروش برسد. در چنین فروشگاه هایی، غالباً جایگاه ویژه ای را برای نمایش چمن مصنوعی قرار می دهند که با رنگ سبز و دلنشین خود، مشتریان بیشتری را به درون فروشگاه جذب می نماید.

در پایان سخن باید یادآوری کنیم که استفاده از چمن مصنوعی تزئینی، به هیچ عنوان منحصر و محدود به فضا و مکان خاصی نیست و می توان از آن در هر کاربری قابل تصوّر، بهره گرفت. موارد بسیاری دیده می شود که برخی افراد در چارچوب های فکری خاصی قرار دارند و طراحی های متفاوت و غیر متداول را بر نمی تابند.

ولی با شکوفایی خلاقیت و نوآوری در ارائه طرح ها و الگوهای نوین، می توان اذهان مردم را به آهستگی برای پذیرش ساختار جدید آماده نمود.

4 Comments

 1. Arash گفت:

  مقاله خوبی بود
  ممنون

 2. meli گفت:

  ممنون از مقاله خوبتان

 3. saman گفت:

  سایت خوبی دارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 13 =