چمن مصنوعی بین موزاییک

چمن مصنوعی باغ تالار
چمن مصنوعی در باغ تالار
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷
چمن مصنوعی در خانه و فضای مسکونی
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷

چمن مصنوعی بین موزاییک

چمن مصنوعی بین مزاییک

 

نصب چمن مصنوعی به شکل باریکه در کف و شیار سنگ

 

اجرا در فواصل شیارهای کف ، یکی از کاربردهای متفاوت و زیبای چمن مصنوعی میباشد که با استقبال گسترده ای رو به رو شده .

استفاده از انواع کفپوش سخت در ابعاد و اَشکال مختلف ، قدمتی به درازای تاریخ دارد .

قطعات سنگ با اضلاع منظم و نامنظم ، آجر ، کاشی ، موزاییک ، واش بتن  ، پیوِر و سطوح بتنی قالب بنده شده ، همگی از جمله مصالحی هستند که در مفروش نمودن کف فضاهای باز و بسته به کار میرود .

در بسیاری از موارد نصب و اجرای این گونه مصالح ، فاصله هایی مشخص در میان قطعات تعبیه میگردد که به صورت سنّتی با خاک زیر بستر مرتبط میباشد

این فاصله ، شیاری را پدید می آورَد که به طور طبیعی محیطی ایده آل برای رشد گیاهان از جمله چمن طبیعی میباشد .

به این صورت که بذر گیاهان بومی از راه های گوناگون به خاک میان شیارها منتقل شده و با دریافت مقدار کمی آب و رطوبت و نور خورشید ، شروع به رشد و نو مینماید و پوششی سبز و شاداب را در ترکیب با سطح بی جان کف به وجود می آورد .

با پیشرفت روش های طراحی و اجرای منظر و فضای سبز در دوره معاصر ، کاشت بذر چمن پرورشی در شیارهای کف ، با رونق و محبوبیت چشمگیری مواجه شد .

اما سبز و سلامت نگه داشتن چمن طبیعی در میان شیار های کف با چالش های جدّی مواجه هست و صرف هزینه های هنگفتی را طلب میکند .

ریشه چمن طبیعی درون خاک زیرین جای گرفته و از آن تغذیه میکند ، برگ سبز آن نیز از دو سو با متریال سخت احاطه شده و در سطح نیز زیر وزن افراد و در مواردی وسایل نقلیه میباشد .

این تماسِ پیوسته ، باعث ایجاد آسیب های جدی و تخریب بافت زنده گیاه شده و در دراز مدت ، به از بین رفتن چمن منجر میگردد .

نوسانات آب و هوایی همچون آفتاب سوزان ،گرما و سرمای بیش از حد هوا ، بارش کم یا زیاده از حد نیز در نتیجه تغییرات فصل رخ میدهد و عامل دیگریست برای ایجاد آسیب به چمن طبیعی .

از سوی دیگر ، گیاهان برای زنده ماندن به مقادیر بالای آب و مواد غذایی نیاز دارند . تامین این نیازها در اکثر مواقع به خوبی انجام نشده و چمن با گذشت مدت زمان کوتاهی زرد و خشک میشود .

این چمن مُرده باید به صورت کامل حذف شود و دوباره بذر کاری انجام گیرد و این چرخه پیچیده و دشوار نگهداری برای همیشه وجود خواهد داشت .

اما با استفاده از چمن مصنوعی بین سنگ ، با صرف هزینه ای بسیار پایین تر و در زمانی بسیار سریع تر میتوان فضای مورد نظر را دگرگون نموده و زیبایی و طراوت پایدار را به سطح زمین هدیه داد.

برای اجرای چمن مصنوعی میان شیار ( بین بَند ) معمولا فاصله ای دلخواه در حدود ۴ تا ۲ سانتیمتر ایجاد کرد و سپس کف شیار توسط ملات نرم سیمان پوشیده شود و سطحی صاف و بدون برجستگی و فرورفتگی پدید آید .

عمق شیار نیز توسط ۲ عامل تعیین میشود . یکی ارتفاع الیاف چمن انتخابی و دیگری نوع سلیقه و نحوه کاربری سطح مورد نظر .

اگر ارتفاع پوشش سبز چمن از سطح تمام شده کف بیشتر باشد ، زیبایی و تاثیرگذاری آن در نمای کلّی بیشتر میشود ولی از سوی دیگر ، الیاف چمن در معرض تماس بیشتری با پای افراد رهگذر و یا وسایل نقلیه قرار گرفته و در نتیجه فرسایش بیشتری را در مدت زمان کوتاه تر متحمّل خواهد شد .

در نقطه مقابل ، اگر ارتفاع پوشش سبز چمن از سطح تمام شده کف کمتر و یا برابر باشد ، بدین معناست که چمن در عمق شیار محفوظ باقی مانده و سبزی و زیبایی آن در زاویه دید کُند (کناره )، در سطح کمتر به چشم می آید .

در عین حال تماس و فرسایش کمتری را تجربه میکند و دوام و عُمر بالاتری خواهد داشت .

فرایند نصب چمن مصنوعی در شیار بسیار ساده میباشد . تنها کافیست چمن را به شکل باریکه های صاف و بدون انحراف طولی ، توسط تیغ ویژه به پهنای شیار بُرش زد .

اگر پهنای نوار چمن بیشتر از عرض شیار شود ، به درستی در جای خود قرار نگرفته و لبه های آن خم میشود و اگر پهنای نوار چمن کمتر از عرض شیار باشد ، به طور کامل سطح شیار را پوشش نمیدهد .

پس از عملیات بُرشکاری ، قطعات چمن مصنوعی بین موزاییک در کف شیار توسط چسب پُلی اورتان و یا چسب های صنعتی ثابت میشود .

چسب های خانواده پُلی اورتان در دو نوع تک جزئی و دو جزئی در دسترس هستند و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت و تغییرات دمایی داشته و سُت نمیشود .

ولی چسب های معموای مورد استفاده در نصب موکت ، متاسفانه بر اثر رطوبت سُست شده و جدا میشود .

فواصل و شیارهای موجود درکف ، به طور ذاتی فضایی مناسب برای انباشت ذرات ، اجسام و آلودگی های فیزیکی در محیط میباشند . آب جاری در سطح نیز به این شیارها راه میابد و خاک و آلودگی را در شیار باقی میگذارد .

شیارهای پوشیده شده با چمن مصنوعی را میتوان به  آسانی توسط فشار آب و شوینده های معمولی شست و شو و نظافت کرد و ظاهر زیبا و اولیه چمن را بازیابی نمود .

 

ویژگی های مناسب برای چمن مصنوعی بین موزاییک و یا چمن مصنوعی بین سنگ مناسب شیار کف :

 • شکل سطح مقطع ساده الیاف برای جلوگیری از رسوب و انباشت آلاینده های فیزیکی بر روی سطح الیاف
 • تراکم بافت متناسب با میزان آلودگی محیط و نظافت چمن
 • دیتِکس الیاف متناسب با سلیقه و نحوه استفاده ( میزان حضور الیاف در سطح یا عمق شیار )
 • ارتفاع الیاف متناسب با سلیقه و نحوه استفاده ( میزان حضور الیاف در سطح یا عمق شیار )

همچنین شما می‌توانید در این مقاله چمن مصنوعی باغ تالار و چمن مصنوعی روف گاردن را مطالعه فرمایید.

4 دیدگاه

 1. milad گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبی که دادید

 2. saman گفت:

  ممنون از مقاله خوبتان

 3. لاله گفت:

  چمن مصنوعی بین سنگ بهتره از چه نوعی باشه؟

 4. رامین گفت:

  با تشکر از راهنمایی تان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *