نصب چمن مصنوعی بر روی سطح خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی سطح خاک

  • بی نیاز از اجرای مصالح سخت ( بتن ، آسفالت ، سنگ ، کفپوش و … ) در سطح زمین
  • توانایی هدایت و نفوذ آب به عمق خاک و جلوگیری از انباشت آب روی سطح چمن

این ویژگی سبب میشود درختان و گیاهان موجود در زمین از آب کافی بهره مند شوند و باغی سلامت و زیبا ، زینت بخش محیط گردد .

  • عدم اتصال به سطح و قابلیت جمع آوری و انتقال به محل دیگر بدون ایجاد آسیب و تخریب در چمن مصنوعی
  • تغییر کاربری سریع و کم هزینه به باغچه و یا چمن طبیعی به دلیل عدم وجود سطح سخت و محکم . زیرا عملیات زمان بَر و دشوار تخریب سطح و جمع آوری و خروج نخاله از پروژه حذف میگردد .
  • اجرای سریع ، آسان ، مقرون به صرفه ، با دوام
  • افزایش ماندگاری چمن مصنوعی

نصب پروژه چمن مصنوعی

در این شیوه ، ابتدا پوشش گیاهی سطح مانند بقایای چمن طبیعی ، علف های خودرو و کلیّه عوارض حذف میشود . این کار توسط نیروی انسانی و یا ماشین آلات قابل انجام است .

هدف از انجام این کار ، جلوگیری از رشد ناخواسته گیاهان در زیر لایه چمن مصنوعی و پیشگیری از پیامدهای منفی آن میباشد .

پس از آن ، بسته به شرایط اقلیمی منطقه و بافت خاک ، فرایند پایدارسازی شامل فشردن خاک و عایق کاری توسط لایه ضد ریشه انجام میگیرد .

خاک سُست و مستعد فرو نِشست ، سطح بالای آب زیر زمینی ، استعداد رشد سریع گیاهان از جمله دلایل اجرای عملیات مورد اشاره میباشد .

لازم به ذکر است که در بسیاری از مناطق کشور ، ضرورتی برای انجام این مرحله وجود ندارد .

سپس سطح زمین با یک لایه نازک ( حداکثر ۱۰ سانتیمتر ) از شن دانه درشد یا سنگ خُرد و شکسته پوشیده شده و به طور یکسان و یکنواخت پخش و هموار میگردد .

دو هدف اصلی از ایجاد این پوشش شنی دنبال میشود :

ایجاد لایه با توانایی گذردهی و خروج آب

جداسازی چمن مصنوعی از خاک بستر

در هنگام بارندگی و یا آبیاری مصنوعی ، مقدار قابل توجهی آب از سطح چمن مصنوعی عبور کرده و به زیر آن منتقل میشود . اختلاط آب با خاک سبب تشکیل گِل میشود .

در صورت قرار دادن مستقیم چمن مصنوعی روی سطح خاک ، با تردّد و اِعمال وزن افراد و اجسام بر روی چمن ، بافت نرم گِل دچار تغییر شکل و نشست میگردد . در چنین شرایطی ممکن است مقداری از آب و گِل به سطح چمن راه یافته و آلودگی و مشکلات فراوانی را ایجاد نماید .

بافت شنی ایجاد شده در سطح زمین ، آب را به میزان فراوان از خود گذر داده و در عین حال مانع بالا آمدن و تماس گِل در سطح چمن میگردد .

پیاده سازی چمن مصنوعی

مرحله بعدی ، گستردن لایه ژئوتِکستایل میباشد . ژئوتکستایل لایه ای با شباهت ظاهری به نمد ، از جنس الیاف بسیار نازک پلیمر ، با ساختار نبافته و در وزن ها و ضخامت های متنوّع تولید میگردد .

این لایه نیز همچون لایه شنی ، دو وظیفه اصلی بر عهده دارد :

جداسازی سطح شنی از لایه نگهدارنده چمن مصنوعی

گذر دادن و انتقال آب به سطح زیرین

لایه ژئوتکستایل پوششی نرم فراهم میکند که سطح خشن و زبر شن را از بکینگ چمن مصنوعی جدا کرده و با از بین رفتن تماس و سایش میان آنها ، دوام و عمر چمن مصنوعی افزایش میابد .

همچنین به مانند فیلتر ، آب را از خود عبور داده و به زهکشی چمن کمک میکند .

بعد از این مرحله ، رول چمن مصنوعی بر روس سطح گسترده میشود . قطعات چمن توسط نوار اتصال ( seaming tape ) و چسب پُلی اورتان دو جزئی به یکدیگر متصل شده و تمامی قطعات به مانند یک تکه واحد ، پیوسته و یکپارچه میشود .

مرحله بعدی ، اقدامی کاملا اختیاری و دلخواه میباشد و عبارتست از افزودن شن سیلیس میان الیاف چمن که با در نظر گرفتن شرایط محیطی ، نوع کاربری و نیاز کارفرما انجام میشود .

به این صورت که برای چمن های تزئینی ، مقدار ۵ تا ۱۰ کیلوگرم بر مترمربع ( بسته به ارتفاع و تراکم الیاف ) شن سیلیس با قُطر دانه بندی ۰.۵ تا ۲ میلیمتر مصرف میشود .

پس از اضافه نمودن شن ، آن را توسط جاروی دستی ، فرچه ماشینی و یا دستگاه دَمَنده به صورت یکنواخت در سطح چمن پخش میکنیم به طوری که در همه نقاط دارای ضخامت و مقداری یکسان باشد .

راه اندازی چمن مصنوعی

شن سیلیس ، وظایف گوناگونی دارد از جمله :

  • پُر کردن فضای خالی میان رشته ها که باعث ثابت ، پایدار و استوار ماندن آنها شده و از خوابیده شدن و تغییر شکل چمن جلوگیری مینماید .
  • بهبود ویژگی های ظاهری و بصری چمن مصنوعی ، زیرا بافتی را پدید می آورد که شبیه خاک در چمن طبیعیست . حتی بر اثر خیس شدن با آب ، رایحه ای مشابه خاک و سنگ از آن متصاعد میشود .
  • پوششی ثابت و مقاوم بر روی لایه نگهدارنده ایجاد میکند که سبب محافظت آن در مقابل آسیب های فیزیکی شده و از پارگی و پوسیدگی آن جلوگیری میکند .
  • با وزن سنگین ( چگالی ۲.۶ گرم/سانتیمتر مکعب ) خود ، باعث ثبات چمن مصنوعی شده و مانع از جا به جایی و حرکت آن میگردد .

در صورت استفاده نکردن از شن سیلیس ، آخرین مرحله عملیات نصب ، فرایند پوش دادن است که به کمک جاروی دستی و یا ماشین فرچه زن اجرا میشود .

چمن مصنوعی پس از تولید در کارخانه ، توسط ماشین آلات قدرتمند صنعتی به شکل رول با ابعاد طول و عرض متنوع بسته بندی میشود . این فرایند ، الیاف چمن مصنوعی را به شدت فشرده کرده و حالتی تخت و کوبیده به آن میدهد .

بدیهیست چمن های با ارتفاع الیاف بیش از ۲۰ میلی متر و یا تراکم پایین ، دچار فشردگی محسوس در الیاف شده و به شانه زنی نیاز دارند .

چمن های با ارتفاع الیاف کوتاه ( در اصطلاح عامیانه موکتی ) به دلیل ماهیت خود ، کمترین تغییر ظاهری را دارند و هیچ نیازی به عملیات شانه و فرچه زنی ندارند .

نصب چمن مصنوعی

پس از باز کردن رول و نصب بر روی سطح زمین ، فشردگی و حجمِ کم الیاف ، ظاهر چمن مصنوعی را غیر طبیعی مینماید که باید زیبایی را به آن بازگرداند .

برای بر طرف نمودن این مشکل ، باید الیاف به حالت ایستا و قائم درآیند . این کار با اِعمال نیرو بر خلاف جهت خواب الیاف و توسط جاروی مو کوتاه حیاطی و ماشین های جارو زن موتوری انجام میپذیرد .

اجرای این فرایند ، باعث افزایش حجم بافت الیاف میشود و فیلامنت ها در ارتفاع واقعی خود قرار میگیرند و نهایتاً سبب افزایش شباهت ظاهری و رفتاری چمن مصنوعی به چمن طبیعی میگردد .

با بهره گیری از این شیوه نصب چمن مصنوعی ، عملیات زِهکِشی و خروج آب از چمن مصنوعی ، بسیار سریع و کامل انجام میگیرد و برتری چشمگیری نسبت به روش معمولی ( چسباندن بر روی سطوح سخت و غیر قابل نفوذ ) به وجود می آورد .

شما میتوانید جهت نصب چمن مصنوعی از مشاوران ما در چمنسار بهرهمند شوید.

در این فایل ویدیوئی به برسی نصب چمن مصنوعی میپردازیم.

درحال بارگذاری...