قیمت چمن مصنوعی به چه عواملی بستگی دارد ؟

چمن مصنوعی مهدکودک
مهر ۲۳, ۱۳۹۷

قیمت چمن مصنوعی به چه عواملی بستگی دارد ؟

قیمت چمن مصنوعی

عوامل تعیین کننده قیمت چمن مصنوعی

چه مواردی در قیمت چمن مصنوعی دخیل هستند ما در این مقاله به بررسی عوامل تعیین کننده در قیمت چمن مصنوعی می پردازیم و این موارد را به صورت کامل شرح خواهیم داد. بسیاری از افرادی که برای اولین بار با چمن مصنوعی آشنا میشوند یا آگاهی اندکی از این پدیده دارند ، این سوال در ذهنشان مطرح میشود که دلیل وجود قیمت های گوناگون در چمن مصنوعی چیست .

چمن مصنوعی از نگاه مردم فقط یک فرش یا موکت سبز رنگ از جنس پلاستیک است که به دلیل بی جان بودن ، هیچ احساسی را در آنها بر نمی انگیزد . بعضی حتی پا را فراتر گذاشته و به آن چمن تقلّبی میگویند و استفاده از آن را موجب تحقیر و کم ارزش ساختن شخصیت و نوعی فریب کاری آگاهانه میدانند .

ظاهر بی روح ، حس ناخوشایند در هنگام لمس و بوی نامطبوع از جمله مواردیست که منتقدین چمن مصنوعی با شور و هیجان و بزرگ نمایی فراوان به آن اشاره میکنند . تا حدودی حق با آنهاست … زیرا آن را با چمن طبیعی مقایسه میکنند و علاقه و گرایش ذاتی انسان به انتخاب چمن طبیعی بر هیچ کس پوشیده نیست .

ولی آیا چمن مصنوعی در رقابت با چمن طبیعی یک بازنده مطلق و از پیش تعیین شده است ؟؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید با وجود همه انتقادات ، مشکلات و کاستی های چمن مصنوعی ، چرا محبوبیت ، تقاضا ، تولید و کاربُرد این محصول روز به روز بیشتر میشود ؟

این سوال پاسخی بسیار ساده دارد ; صرفه جویی در هزینه و زمان

اهمیت زمان و عُمر انسان موضوعیست که در جوامع کمتر توسعه یافته مورد غفلت و بی مِهری واقع میشود . در توضیح جایگاه زمان همین بس که تاثیرگذارترین افراد در طول تاریخ ، بارها به ارزش والای آن اشاره کرده اند . زمان ، بسیار محدود و غیر قابل بازگشت است .

ایجاد و نگهداری از چمن طبیعی ، نیازمند صرف زمان طولانی میباشد . تشخیص ارزش این زمان و تصمیم گیری درباره اختصاص چنین زمان قابل توجهی ، بر عهده کاربَر میباشد .

اما موضوع مورد بحث در این نوشتار ، مساله هزینه وقیمت چمن مصنوعی است .

درباره دشواری های توسعه و مراقبت از چمن طبیعی شرح و توضیحات فراوانی در گذشته ارائه شده که بازگو کردن دوباره آنها در این مجال نمیگنجد .

بحران کم آبی و خشکسالی در جهان ، موضوعی بسیار مهم است که زندگی بشریت به آن پیوند خورده . فراوانی و دسترسی جاودان به آب سالم ، باور اشتباه و خطرناکیست که ما را از صرفه جویی در آب باز میدارد .

آبی که صرف آبیاری چمن طبیعی در فضای سبز کلان شهرهای جهان میشود ، میتواند برای آیندگان ذخیره شود و کاربردهای مفیدتری داشته باشد .

فارغ از بحث ارزش معنوی آب شیرین ، هزینه سرسام آور آبیاری چمن طبیعی نیز گوشه دیگری از این معضل فراگیر را آشکار میکند . آبیاری توسط نیروی انسانی و یا ماشین آلات خودکار ، نیازمند صرف هزینه گزافیست که میتواند برای کاشت درختان و گونه های گیاهی با نیاز آبی بسیار کمتر اختصاص یابد .

همه چیز در دنیای ما بهایی دارد ، اما بر روی بعضی چیزها نمیتوان ارزش و قیمت گذاشت زیرا با پول و دارایی مادی قابل دستیابی نیستند .

اکنون میتوانیم درباره مقایسه ارزش آب و زمان با قیمت چمن مصنوعی قضاوت بهتری داشته باشیم .

در ادامه به شرح ویژگی های موثر بر قیمت چمن مصنوعی میپردازیم.

جنس مواد تشکیل دهنده ، ارتفاع الیاف ، تراکم بافت الیاف ، وزن الیاف ، شکل طولی و شکل مقطع عرضی الیاف و فناوری ساخت آن ، ساختار لایه نگهدارنده ، ساختار و شیوه بافت ، پایداری در مقابل UV آفتاب و تغییرات اقلیمی ، میزان و چگونگی خروج آب ، نرمی و انعطاف الیاف ، استانداردهای کسب شده از مراجع معتبر بین المللی ، رنگ بندی و مشخصات بصری .

تمامی این عوامل ، ماهیت استفاده و جایگاه کاربُرد چمن مصنوعی را مشخص میکنند ، به طوری که چمن مصنوعی را میتوان به سه گروه تزئینی ، ورزشی و چند منظوره را تقسیم بندی کرد .

ایا کاربری هم در قیمت چمن مصنوعی تاثیر دارد ؟

تاثیر این عامل بر قیمت چمن مصنوعی نیز به صورت عمومی و کلّی میباشد . به عنوان مثال ، چمن های تزئینی به دلیل لزوم و ضرورت شباهت حداکثری به چمن طبیعی ، از الیاف با شکل ، طرح و رنگ بسیار واقعی تولید میشوند و به طور میانگین قیمت بالاتری نسبت به دو گروه دیگر دارند .

چمن های ورزشی نیز انواع گوناگونی دارند . تمامی رشته های ورزشی که بر روی زمین چمن طبیعی انجام میشود ، امکان انجام بازی بر روی چمن مصنوعی را داشته و سال هاست که مورد تایید فدراسیون های ملّی و جهانی مختص به خود میباشد .

در این مورد نیز ، چمن ها دارای قیمت متفاوتی هستند و شباهت ساختاری عامل اصلی در شباهت قیمت میباشد . مثلاً چمن مصنوعی رشته های تنیس ، هاکی و گلف در یک رده قیمت قرار میگیرند و چمن مصنوعی رشته های فوتبال ، راگبی ، بیسبال ، سافتبال و کریکت در یک رده قیمتی مشابه .

فناوری هم میتواند در این موضوع تاثیر گذار باشد

البته همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد ، سطح بهره مندی از فناوری پیشرفته و تعلق به نسل های مختلف ، عاملی بسیار مهم در تعیین قیمت چمن مصنوعی میباشد .

در صورتی که هر یک از این عوامل را به عنوان فاکتور متغیّر و بقیه را به عنوان فاکتور ثابت در نظر بگیریم ، افزایش یا کاهش ارزش اسمی هر یک به صورت نظیر به نظیر ، مستقیماً باعث افزایش یا کاهش قیمت تمام شده چمن مصنوعی میشود .

نقش هر یک از این عوامل بر قیمت چمن مصنوعی مستقل از یکدیگر است . به کلام ساده تر میتوان گفت که مجموعه عوامل ذکر شده باعث تغییر قیمت چمن مصنوعی میگردد و نباید صرفاً با در نظر گرفتن یک یا چند فاکتور به نتیجه گیری قطعی برسیم .

اعداد و ارقام بر روی کاغذ نمیتوانند تمامی حقایق نهفته در کیفیت و کارایی چمن مصنوعی را توضیح دهند ; ولی با روشن کردن مسیر ، ما را به سمت انتخابی درست و آگاهانه هدایت میکنند .

مقدار وزن الیاف ، کیفیت ترکیبات ، فرمولاسیون متریال و پلیمرهای الیاف و ماندگاری آنها ، کیفیت و مقاومت لایه نگهدارنده ، کشور سازنده ، کیفیت فرایند بافت و تولید ، مواردی هستند که به سختی میتوان برآورد درست و دقیقی از آنها به دست آورد .

در مواردی ، حتی کارشناسانی که از دانش و تجربه بالا برخوردارند ، در تشخیص و ارزش گذاری ویژگی های بسیار تخصّصی چمن مصنوعی ناتوان هستند و در نتیجه امکان تخمین قیمت واقعی چمن مصنوعی امکان پذیر نخواهد بود .

 

آیا کشور تولید کننده و نشان تجاری میتواند در قیمت چمن مصنوعی تاثیر گذار باشد

میزان شهرت و محبوبیت یک کشور در ذهن و نگاه مردم کشوری دیگر ، تاثیر به سزایی بر قیمت محصولات و خدمات ارائه شده از سوی آن کشور دارد .

کشورهای معتبر در عرصه صنعت و تولیدِ دانش ، طبیعتاً به آسانی مورد اعتماد قرار گرفته و میتوانند محصولات خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند .

بسیاری از کشورهای پیشرفته در غرب و شرق جهان ، چنین وضعیتی داشته و همواره با حجم انبوهی از تقاضای بازار رو به رو میشوند .

چمن مصنوعی تولید شده توسط کشورهای نامبُرده ، برای ورود به بازار کشور ، با نرخ تعرفه های گمرکی بالا ، قوانین دست و پاگیر و ضوابط اداری پیچیده ای مواجه میشوند که فرایند ترخیص را بسیار دشوار نموده و سبب افزایش قیمت چمن مصنوعی به میزان غیر معمول میگردد .

از سوی دیگر ، نرخ برابری ارز ملّی در مقابل ارزهای خارجی ، مهم ترین عامل گرانی قیمت چمن مصنوعی خارجی میباشد .

 

 

عوامل موثر بر قیمت چمن مصنوعی تولید داخل کشور را نیز میتوان به چند بخش تقسیم نمود .

بخشی از مواد اولیه مورد نیاز در فرایند تولید چمن مصنوعی ، از کشورهای خارجی تامین میگردد . این مواد نیز همچون دیگر کالاها ، در هنگام ورود به کشور متحمّل هزینه های گمرکی میشوند و در کنار ارزش پایین پول ملّی ، نقش پُر رنگی در افزایش قیمت چمن مصنوعی بازی میکنند .

هزینه های جاری تولید و نهاده های ضروری ، دستمزد نیروی انسانی ، هزینه های حمل و نقل از محل تولید تا محل دپو ، توزیع ، فروش و یا به دست مصرف کننده ، مستقیما بر روی قیمت چمن مصنوعی اثر میگذارد .

تناسب و توازن عرضه و تقاضا ، سطح رفاه و قدرت خرید بازار ، عوامل روانی – احساسی – فرهنگی – اجتماعی در جامعه بازار هدف ، مسائل کلان اقتصادی داخلی و خارجی ، رقابت میان تولیدکنندگان و واردکنندگان ، مدل های متفاوت کسب و کار و استراتژی های مالی ، همگی از عوامل موثّر بر قیمت چمن مصنوعی هستند که میزان و نوع اثر گذاری آنها متفاوت است و در مقاطع زمانی تغییر میکند .

 

در پایان سخن باید یادآور شویم که قیمت ، تنها یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب چمن مصنوعیست . تشخیص و شناخت نیازها در کنار سلایق شخصی ، دو عامل سرنوشت ساز در تصمیم گیری و انتخاب چمن مصنوعی هستند .

به همه عزیزانی که قصد خرید چمن مصنوعی دارند توصیه میکنیم تا حد امکان به نِدای دل خود توجه نموده و اولویت و ارجحیت بیشتری را برای علائق و ملزومات خود در مقابل قیمت چمن مصنوعی قائل شوند .

3 دیدگاه

  1. احمد گفت:

    خیلی ممنون از سایت خوبتان

  2. هزینه واردات زیاد شده. مدت زمان برگشت سرمایه هم زیاد هست. برای همین قیمت کالاهای وارداتی زیاده شده. قیمت ارز هم که تاثیر مستقیم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *